Rozhovor s tvůrcem programu Total Commander

Martin Žemlička a Christian Ghisler (rok cca 2004)

Autor, Christian Ghisler (* 1970), žije ve Švýcarsku, kde „na plný úvazek“ pracuje na vývoji programu. Počet registrací nyní překročil hranici sto tisíc. Počet těch, kteří program používají nelegálně odhaduje pan Ghisler na desetinásobek.

Rozhovor probíhal prostřednictvím elektronické pošty; respektovali jsme přání Christiana Ghislera, který nechtěl kvůli narušení soukromí uveřejnit svou fotografii.

Ve kterém roce a proč jste začal vyvíjet Total Commander (v té době ještě Windows Commander)?

S vývojem jsem začal v roce 1992 pro své osobní použití, protože jsem pro operační systém Windows nemohl sehnat pořádný manažer souborů. Nejprve jsem jej programoval v Turbo Pascalu a později jsem přešel na Delphi. První verzi, kterou jsem začal šířit mezi uživatele, jsem vydal v roce 1993.

Kolik spolupracovníků vám s vývojem a testováním programu pomáhá? Jak se například dělají překlady do cizích jazyků, kterých Total Commander obsahuje desítky?

Vývojář jsem pouze já, ale ještě mi pomáhá jeden spolupracovník s administrativou. Zkoušení vývojových verzí provádí přibližně 200 betatesterů z celého světa. Překlady většinou vytvoří sami uživatelé a často jich je více na jeden jazyk, takže překlad vzájemně kontrolují.

Kde si myslíte, že má Total Commander slabé stránky?

Bohužel švýcarské zákony o kryptografii mi nedovolují, aby součástí Total Commanderu byla nějaká funkce pro šifrování. Absenci šifrování v programu považuji za jeho největší slabinu. Na druhou stranu existují externí nástroje jako PFG-Disk, které - stejně jako některé plug-iny - dokáží tento nedostatek obejít.

V čem je naopak program Total Commander silný?

Největší výhodu proti programům ála Průzkumník představuje systém dvou oken, který velmi zjednodušuje kopírování souborů. Jednoduše — nastavíte zdrojové a cílové okno a pak pomocí drag&drop soubory zkopírujete. Total Commander také obsahuje šikovné funkce, jako například hromadné přejmenování a synchronizaci adresářů, které mohou ušetřit spoustu času.

Který z konkurenčních správců souborů máte v oblibě?

Mám zaregistrovaný program Dos Command Center, který používám mimo prostředí Windows. Ani nevím, jestli se ještě prodává. V Linuxu používám většinu času Midnight Commander.

Jaké novinky budou následovat v dalších verzích? Total Commander již nyní obsahuje velké množství funkcí, myslíte, že je vůbec možné přidat nějaké nové?

Seznam mých přání je velmi dlouhý. Nemám žádné pochyby o tom, že bych mohl přidat hned několik nových funkcí. Nyní pracuji na plug-inu WebDAV (pomůcka pro stahování souborů z Internetu, pozn. aut.). Také zamýšlím přidat funkce pro prohlížení náhledů u obrázků. Letos totiž v Evropě konečně vyprší platnost patentu na formát GIF.

Dlouho se mluví o portaci na platformu Linux…

Asi před třemi roky jsem zkoušel vytvořit verzi pro Linux. Naneštěstí se vyskytly problémy jako třeba nevysvětlitelné „padání“ programu. Také jsem nemohl převést FTP klienta, takže jsem se rozhodl, že zatím verzi pro Linux nevytvořím. Verze pro systém Windows mě dost zaměstnává, nemám čas pracovat na něčem jiném. Vytvoření aktuální linuxové verze by zabralo mnoho týdnů, obtížná by například byla podpora plug-inů.

Jak vlastně probíhalo nucené přejmenování z Windows Commander na současný název? Hrozil Microsoft soudem nebo jste se „přátelsky“ dohodli?

Ze Spojených států nás kontaktoval právní zástupce společnosti, který vlídně požádal o změnu názvu, protože by mohl vyvolat domnění, že jde o program Microsoftu. Domníváme se, že to bylo kvůli případu Lindows, protože předtím se o to devět let nestarali. (Kauza „Lindows“ je velmi zajímavá; jde o spor kvůli ochranné známce „Windows“, který trvá od roku 2002. Více informací najdete na Internetu, pozn. aut.).

Nebyl jste naštvaný, že vám Microsoft „doporučil“ přejmenování? Značka „Windows Commander“ měla velmi dobré jméno… Zaplatil vám Microsoft nějaké odškodné?

Nezaplatil. Navíc jsme po přejmenování nezaznamenali žádné ztráty, ba naopak - hodně se o tom v médiích mluvilo.

Proč vůbec Microsoft neudělá pořádného správce souborů? Přeci jen, Průzkumník je vhodný pouze pro nenáročné uživatele…

Microsoft musí oslovovat potřeby velké majoritní skupiny uživatelů, tudíž správce souborů musí být tak jednoduchý, jak jen to je možné. Zdá se, že použili postup jako kdysi Apple s Finderem (jednoduchý program pro práci se soubory, pozn. aut.). Ten je cílen vysloveně na začínající uživatele.

Čistě hypoteticky: dokázal byste s Průzkumníkem alespoň chvíli pracovat?

Určitě - na systémech, kde není Total Commander bych zvládl používat Průzkumníka. Ale stejné operace by zabraly mnohem více času…

Děkuji za rozhovor.


Zveřejněno se svolením Martina Žemličky.

Zdroj: kniha Total Commander: kompletní uživatelská příručka vydaná nakladatelstvím Computer Press.

Total Commander: kompletní uživatelská příručka

Kategorie: 

Komentáře

Mohl pustit tu Linux verzi programu klidně bez podpory FTP a pluginů. Až na pár drobností skvělý program. Kdyby nebylo to defaultní GUI tak škaredé, tak by to oslovilo více uživatelů. Naštěstí ke hluboko konfigurovatelný. Dávám palec nahoru, doufám, že ten projekt nikdo řízeně nezalomí, jak se stalo u některých výborných nástrojů :)

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.