Martin R.

Zkusím jen několik řádků… co se mě a počítače týče.

Mé oblíbené programy (používám portable verze)

  • Total Commander - Srdeční záležitost, spolehlivě můj nejpoužívanější program.
  • EmEditor - Nejlepší TXT editor co znám.
  • Opera - Celkem pravidelně používám více prohlížečů - IE, Firefox, Chrome (nejraději mám verzi SRWare Iron), sem tam Safari, ale Opera je má vyvolená. V základu je portable (možnost při instalaci), umí asi vše co potřebuji a lze ji slušným způsobem přizpůsobit. Ve Firefoxu mám moc rád FireBug (v Opeře mě Dragonfly docela točí) a u Chrome mám rád rychlost spouštění.
  • Beyond Compare - Špičkové porovnávadlo. Nejvíce ho používám na porovnání textových souborů a na synchronizaci složek.
  • FastStone MaxView - Rychlý prohlížeč obrázků bez zbytečných serepetiček. Přesto umí to co potřebuji a je portable.
  • FastStone Capture - Zachytávání a záznam obrazovky, lupa, kapátko, měřítko, atd. Vše v pidi liště.
  • WinRAR a 7-Zip - Léta jsem používal WinRAR a teď moc držím palce programu 7-Zip. Zajímavé je, že dříve jsem vše komprimoval do rar, ale díky stále stoupajícím kapacitám disků a rychlosti PC poslední dobou používám obyčejný zip v programu Total Commander. (Vyhovuje mi zkratka Ctrl+Q na zip souboru - zobrazí náhled na DIZ, README či TXT.) 7-Zip mám rád, když potřebuji něco zkomprimovat na max.
  • Acronis True Image - Pouze bootovací verzi. Celkem často a pravidelně obnovuji systém z obrazu disku.

Zajímavost - dlouhodobě úspěšně nepoužívám antivir (a asi nejsem hoden následování).

Překladatelská činnost

Občas se pokusím u nějakého programu nebo webové aplikace o překlad do češtiny. Bohužel docela dost překladů se transformovalo do tzv šuplíkové verze. K překladům přistupuji jako ke křížovce, díky neznalosti angličtiny a češtiny je to boj vedený ze všech stran, a když se občas trefím… :-)

Pokud s lokalizací programů budete chtít někdy začít, tak dobrý je online slovník Microsoft Terminology a „pravidla“ pro lokalizaci sw Czech Style Guide též od společnosti Microsoft.

Drupal

Redakční systém Drupal je další činnost, u které se mi daří být mnohaletý permanentní začátečník. Starám se o 3 vlastní weby a xy „cizích“ stránek počínaje mateřskou školkou přes živnostníky po špičkového horolezce. Nejraději mám stránky „špičkového horolezce“ Marka Holečka - http://marekholecek.cz (určitě se podívejte), kde mě práce na obsahu vyloženě baví a je to navíc super čtení…

Internet

Baví mě stránky s počítačovou problematikou. Obdivuji všechny ty hackery, crackery, … warez.

Mě se totiž moc líbí znalost PC a programování. U programování ale mé pokusy vždy končí u „Hello World“. Prostě bych to moc rád, ale nemám na to „buňky“. Nakonec jsem docela rád, že jakž takž umím HTML a CSS :( a když se mi podaří v dávkovém souboru (pro příkazový řádek) použít IF a ELSE, tak… :o)

Windows nebo Linux

Jsem wokýnkář „tělem i duší“, ale velmi nepravidelně se kočkuji s Ubuntu. A docela si již umím představit, že by to byl můj jediný OS.

Hardware

Jednoho dne jsem si koupil notebook a již jsem u něj zůstal jako u jediného počítače - a moc rád.


Kontakt: kontaktní formulář (pouze pro přihlášené)